Filterglas zwembad
Hoe vaak moet je filterglas vervangen?
Filterglas gaat langer mee dan filterzand, omdat de gladde korrels minder snel aan elkaar koeken. Er is geen vast aantal jaren: vervang de vulling als het water ondanks goed terugspoelen troebel blijft, als je klonten of kanalen in het filterbed ziet of als de druk na het terugspoelen hoog blijft. Controleer het filterbed elk voorjaar als je het zandfilter opent. Nieuw filterglas vind je bij filterglas zwembad.
Welke korrelgrootte filterglas heb ik nodig?
Kijk in de handleiding of op de sticker van je filter welke korrelgroottes erin horen. Kleine filters vul je meestal alleen met de fijnste gradatie, zoals AFM grade 1 (0,4–1,0 mm) of Filterglas Grade 1. Grotere filters krijgen meerdere lagen: de grofste korrel onderin rond de filterkaarsen, daarboven de middelste en bovenaan de fijnste. De fijne laag doet het eigenlijke filterwerk. Alle gradaties vind je bij filterglas zwembad.
Kan ik filterglas en filterzand mengen?
Beter niet. Zand en glas hebben een ander gewicht per liter, waardoor ze zich bij het terugspoelen anders gedragen en het filterbed uit balans raakt. Vervang bij de overstap de hele vulling: haal het oude filterzand eruit, spoel het filter schoon en vul het opnieuw met filterglas, de grofste gradatie onderin.
Wat is het verschil tussen filterglas en filterzand?
Filterzand en filterglas doen hetzelfde werk in een zandfilter: het water stroomt erdoorheen en vuildeeltjes blijven tussen de korrels hangen. Glaskorrels zijn gladder dan zandkorrels, waardoor vuil er minder aan vastplakt en bij het terugspoelen makkelijker loslaat. Glas is wel duurder per kilo. Een zak filterglas kost bij ons vanaf € 26, filterzand rond de € 20 per zak van 25 kg.
Hoeveel filterglas heb ik nodig voor mijn zandfilter?
Glas is lichter dan zand per liter, dus je hebt minder kilo nodig dan de zandvulling die op je filter staat. Reken voor AFM met ongeveer 85% van het aantal kilo filterzand: een filter voor 100 kg zand vul je met ongeveer 85 kg AFM. Bij het standaard filterglas is dat ongeveer 80%, bij VitroSphere-glasparels tot 15% minder dan zand. De zandvulling vind je in de handleiding of op de sticker van het filter. Bekijk het filterglas per korrelgrootte.
Ik heb filterglas of filterzand in mijn zwembad? wat kan ik doen?
Fijn glas of filterzand op de bodem van je zwembad na een het filter wijst vrijwel altijd op een defect van het filterkruis in het filter, niet op de filtervat zelf.
Meest waarschijnlijke oorzaken
- Gebroken of gescheurde filterkruis of ook wel spinnenkop genoemd: de kleine buisjes onderin de filter zijn na vele jaren vaak verbrost of gescheurd, waardoor filtermateriaal via het retoursysteem het zwembad in stroomd.
- Gescheurde middenbuis/staander: bij oudere filters is dit kunststof onderdeel gevoelig voor verbrossing door chemicaliën denk aan chloor e.d.
- Lekkende afdichting tussen bovenverdeler en tank.
- Slijtage in de 6-weg-klep, waardoor filtermateriaal via een verkeerd kanaal meespoelt.
Wat te doen
- Zet het filter uit en draai niet verder op filterstand, dat blijft glas of filterzand doorlaten.
- Zuig het glas of filter zand van de bodem met de zwembadstofzuiger, bij voorkeur op “waste” zodat het niet terug door de filter gaat.
- Sluit het water af en open de filtertank om laterals, staander en afdichtingen visueel te controleren op scheuren of breuk.
- Vervang het kapotte onderdeel. Bij een oud filter is de kans groot dat meerdere kunststof onderdelen tegelijk broos zijn, dus reken op vervanging van het complete lateralensysteem in plaats van één enkel onderdeel.
- Overwee, afhankelijk van de leeftijd een nieuwe filtervat. Naast de interne onderdelen is ook de tank zelf na vele jaren UV- en drukbelasting vaak aan het einde van zijn levensduur, en losse onderdelen zijn voor oudere modellen niet altijd meer verkrijgbaar.
Zand of glas in een filter?
Een zandfilter moet je vullen met filterzand, filterglas of een andere filtermedia.
Filterglas en filterzand zijn voor 97% van de gevallen de beste keuze.
Voordelen filterglas t.o.v. filterzand.
Filterglas medium heeft vele voordelen boven zand:
- Glas medium is efficiënter; het verwijderd 30 % meer materiaal en vervuiling dan filterzand, zo bespaart het op terugspoelen en zodoende water, energie en chemicaliën
- Glas medium blijft schoner; het is minder vatbaar voor bio-aanslag aangezien het gladde oppervlak van de glaskorrels, in tegenstelling tot kiezelzand, vermijdt dat de bacteriën vast komen te zitten in kleine barstjes of scheurtjes. Hierdoor moet minder ingegrepen worden, en zijn er dus ook minder chemicaliën nodig om de verontreinigende stoffen te vernietigen
- Glas medium vraagt minder materiaal; het is minder dicht dan zand en vraagt 20 % minder vulling om een zelfde filter te vullen
- Glas heeft een langere levensduur en moet dus niet vervangen worden ook als de filters reeds toe zijn aan vernieuwing
- Glas medium is geschikt voor zowel publieke als privé zwembaden
Filterglas is gemaakt van gerecycleerd glas dus er is geen beroep gedaan op belastende mijnbouw en schaarse grondstoffen. Glas is daarom een groen alternatief voor zand en is door de superieure prestaties zoals hierboven vernoemd bovendien ook sterk kostenbesparend.
Van sommige filter glas merken zijn er 3 verschillende gradaties (=grootte) glas verkrijgbaar: grade 1, grade 2 en grade 3.
Je hebt een zandfilter maar geen glasfilter. Kun je dan filterglas in het zandfilter doen ?
De term ‘zandfilter’ is wellicht verwarrend en zou beter ‘zwembadfilter’ kunnen heten. Een zandfilter is hetzelfde als een glasfilter en daarom kan elke zandfilter gevuld worden met filterglas.
Hoe bepaalt je of je nieuw filterzand of filterglas nodig heeft ?
Wij adviseren om elk jaar bij het zomerklaar maken het bovenste laagje uit het zandfilter te scheppen en dat te verversen voor nieuw filterzand. Indien je gebruik maakt van filterglas hoef je dit niet te doen. Praktijk zal dan uitwijzen of je na 5 jaar of 10 jaar pas gedeeltelijk moet vervangen.
Welke gradatie heb je nodig ?
In de handleiding van het filter kun je precies zien hoeveel kilogram er nodig is om hem te vullen. Over het algemeen komt het erop neer dat de hele kleine filters (tot 100 kg vulling) meestal alleen gevuld worden met filterzakken van 0,5 tot 1,0 mm grootte. Heb je een groter filter dan wordt het filter in verschillende gradaties gevuld; de grootste korrels liggen onderop en hoe hoger je komt in het vat hoe kleiner de korrels worden (uiteindelijk zo klein als suiker).
Bent je de handleiding kwijt ? Vaak staat er op het filter een stikker waarop wordt aangegeven hoeveel kg van welke gradaties erin moet. Mis je de stikker en je twijfelt, neem dan geheel vrijblijvend contact met ons op en wij helpen je graag verder.